Khetane, czyli wspólnie

powrót

Fundacja Art Junction

Premiera! - KHETANE, CZYLI WSPÓLNIE

 

Scenariusz: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Barbara Prądzyńska

Reżyseria: Barbara Prądzyńska

Konsultacje merytoryczne: Barbara Berezowska, Weronika Fibich, Andrzej Grzymała-Kazłowski

Scenografia: Iza Kolka

Teatr cieni: Iwona Sojka

Wideo: Michał Kupisz

Muzyka: Adam Fedorowicz, Bartosz Fedorowicz, Stefan Głowacki, Grzegorz Parczewski

Występują: Brygida Bilicka, Romana Głowacka, Emiliana Głowacka, Nikola Grabowska, Nela Grabowska, Dorian Głowacki, Kasian Głowacki, Abracham Paczkowski 

 

Spektakl Fundacji Art Junction narodził się w wyniku szeregu pytań, jakie towarzyszyły spotkaniu ze Stowarzyszeniem Kultury Romskiej „Hitano”. Jak ma się do rzeczywistości romantyczny obraz taborowych Cyganów i ten kryminalizujący ubogich migrantów z Rumunii? Co o tym myślą sami Romowie, którzy w Polsce mieszkają od pokoleń, a w Olsztynie od czasu Wielkiego Postoju? Czy i czym różni się najmłodsze pokolenie od Romów pamiętających czasy wędrówki? Jaki wpływ na tradycję ma edukacja szkolna? Jak ma się tożsamość romska do identyfikacji z polskością?

Kiedy okazało się, że wielu mieszkańców Olsztyna nie zna swoich romskich sąsiadów i nigdy z nimi nie rozmawiało, postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której możliwe byłoby spotkanie, pomocne w zrozumieniu kultury romskiej, pełnej stereotypów i tabu. Romów zawsze nam ktoś tłumaczy, byli i są dla nas obcy, egzotyczni, schowani za kolorowymi strojami, wędrownymi wozami, wyciągniętą ręką. A co, kiedy spojrzymy sobie w oczy? Zapraszamy do rozmowy i do wspólnego stołu…

Spektakl powstał z dotacji programu Kultura Dostępna MKiDN, pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

 

Ok. godz. 20:00, po spektaklu, spotkanie pod hasłem „Romowie, Polacy. Jakiej trzeba opowieści, żeby się spotkać i zrozumieć.” Rozmowa z Brygidą Bilicką i Adamem Lulkiem Fedorowiczem ze Stowarzyszenia Kultury Romskiej Hitano w Olsztynie, Barbarą Prądzyńską, aktorką i performerką, autorką przedstawienia oraz Andrzejem Grzymałą-Kazłowskim, cyganologiem, założycielem Muzeum Kultury Romów w Warszawie, Barbarą Berezowską i Stefanen Głowackim.
Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Nowak, dziennikarz i reportażysta Gazety Wyborczej.

 

WSTĘP WOLNY

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl