To mogła być moja ulica

powrót

Jelena Kovačić, AnicaTomić, TO MOGŁA BYĆ MOJA ULICA

 

przekład Małgorzata Stanisz Hanžek
dramaturgia: Jelena Solarić (Kovačić) 
reżyseria: AnicaTomić

 

„To mogła być moja ulica” (oryg. „Ovo bi mogla biti moja ulica”, 2010) duetu dramatopisarsko-reżyserskiego Jelena Kovačić – Anica Tomić to rodzaj skryptu i montażu. Przedstawia problem przemocy wśród młodych ludzi w Chorwacji, jednak historię tę można przeszczepić na każdy inny grunt. Tekst poświęcony został zagrzebskiemu maturzyście i innym nastolatkom, ofiarom napadów, które miały miejsce na ulicach chorwackich miast. Autorki podkreślą, że nie jest to próba rekonstrukcji tragicznych wydarzeń, lecz rodzaj interwencji i przestrogi.

Na podstawie tekstu powstał głośny spektakl zrealizowany w Zagrzebskim Teatrze Młodych w 2010 roku.

 

Jelena Kovačić (ur. 1979, Zagrzeb) – dramatopisarka i dramaturżka, prawie wszystkie projekty zrealizowała z reżyserką Anicą Tomić. W 1998 roku stała się członkinią alternatywnej grupy teatralnej „Theatre de femmes”. Przełożyła szereg tekstów z języka polskiego na chorwacki (opowiadania Pawła Huelle i artykuły do czasopisma „Kazalište”, fragmenty polskich dramatów). Za swoją twórczość dramaturgiczną oraz współpracę z Anicą Tomić zdobyła liczne nagrody. 

Anica Tomić (ur. 1980, Zagrzeb) – reżyserka, która wszystkie swoje projekty realizuje wspólnie z dramaturżką Jeleną Kovačić. Założycielka amatorskiej grupy teatralnej „Theatre de femmes”, która działała w latach 1995–2003. Najczęściej reżyseruje autorskie spektakle na motywach wybranych utworów dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Pracuje jako pedagog teatralny.

Małgorzata Stanisz Hanžek – absolwentka filologii słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Laureatka konkursu na przekład literacki z języka słowackiego dla studentów słowacystyki i slawistyki (2010). Współpracowała przy redakcji antologii dramatu chorwackiego „Kroatywni”. Lektorka języka polskiego na Uniwersytecie J. J. Strossmayera w Osijeku (2012-2017), obecnie zajmuje się nauczaniem języka polskiego online.

WSTĘP WOLNY!

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl