Szatnia

powrót

SZATNIA

 

Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki
Muzyka: Dariusz Wychudzki – fortepian na żywo

obsada:
Adamski Adam - szukający korzeni
Bałdyga Mateusz - postać tajemnicza (Kantor?)
Foryński Bartosz - Szatniarz
Ilasz Justyna - osoba zatrzymana w dzieciństwie
Kondrusik Anna - sprzątaczka
Kudlak Justyna - podróżniczka
Łukasik Paweł - bokser
Marchlewska Agnieszka - osoba „przypadkowa”
Olszewska Natalia - artyskta/diwa
Pajka Zdzisław - pielgrzym
Pawłowski Dominik - ksiądz
Połeć Iwona - osoba w związku 1
Sajdak Brygida - panna młoda
Wóltański Patryk - osoba w związku 2

 

Spektakl pt. „Szatnia” jest syntezą między tym, co było, co jest i co będzie lub co może się wydarzyć. To zderzenie przeszłości i historii postaci z teraźniejszością, to swoisty rachunek sumienia. Stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia, „jak żyć, by nadal być?”.

Inspiracją była twórczość Tadeusza Kantora oraz wizyta Zespołu w Cricotece w Krakowie – w muzeum, w którym można zetknąć się ze sztuką Kantora i „poczuć ją” na wielu płaszczyznach.

„Podobnie jak w spektaklach Kantora, reżyserzy i współautorzy scenariusza – Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki – podejmują tematy śmierci, przemijania i pamięci oraz utrwalonej w niej historii. Aktorzy tworzą oniryczne, odrealnione obrazy poprzez powtórzenia ruchów i zdań przypisanych danej postaci [...] Budowanie roli, podobnie jak w spektaklach autora „Wielopole, Wielopole”, odbywa się poprzez odniesienia do prywatnych doświadczeń życiowych aktorów, ich fizycznych i psychicznych możliwości. Można zatem powiedzieć, że scenariusz „Szatni” powstał przy udziale całego zespołu. [...] Kazimierczyk i Wychudzki, budując postacie „Szatni”, pracują z aktorami między innymi metodą znaną z arteterapii – dramą. Aktorzy nie tylko pozostają sobą w spektaklu, ale w pewnym stopniu identyfikują się z odgrywanymi przez nich postaciami. [...] Tytułowa szatnia w spektaklu Teatru Przebudzeni z Ostródy jest miejscem, w którym zrzucamy maski i stajemy twarzą w twarz z własnym życiem; pozbywamy się też i tej maski, która dotąd nie pozwalała nam w pełni poznać samych siebie”.

Agnieszka Kowalska-Owczarek
 

Teatr „Przebudzeni” działa od 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki, lecz w najnowszych spektaklach wykorzystuje także słowo. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Teatr uczestniczy głównie w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Cena biletu: 10 zł

Kup bilet
powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl