Kobieta bez ciała

powrót

Mate Matišić, KOBIETA BEZ CIAŁA
 

Przekład: Dorota Jovanka Ćirlić
Reżyseria: Mateusz Przyłęcki

 

Utwór stanowi rzadko spotykany splot poważnego w swym wydźwięku dyskursu dramatycznego i czarnego humoru. W dramacie Mate Matišicia „Kobieta bez ciała” (oryg. „Žena bez tijela”, 2006) protagonistami są emerytowany żołnierz i zamówiona przez niego prostytutka Ema. W kolejnych scenach widz dowiaduje się kim była Ema i że bohater wojenny nie wybrał jej przypadkowo. Życie kobiety pewnego dnia uległo dramatycznej zmianie - została bez rodziny, domu, godności i bez ciała... Matišić nie opowiada wyłącznie o Emie, ale też o tych, którzy pojawili się w jej życiu, wpłynęli na jego koleje i próbują odkupić swoje winy.

 

Mate Matišić (ur. 1965, Ričice) – wszechstronny artysta: dramatopisarz, scenarzysta, multiinstrumentalista, kompozytor i wykładowca na Akademii Sztuki Dramatycznej w Zagrzebiu. Napisał kilkanaście dramatów, jego sztuki zostały przetłumaczone na 11 języków.
Jest autorem i współautorem scenariuszy do wielu popularnych produkcji filmowych. Najnowszym projektem, w którym bierze udział jest chorwacko-polska koprodukcja „Koja je ovo država” (pol. „Co to za kraj”). Komponuje także muzykę filmową, m.in. do filmów. Jest członkiem kilku jazzbandów, m.in. „Hot Club Zagreb”. Współpracował z wieloma znanymi chorwackimi i światowymi muzykami.

Dorota Jovanka Ćirlić – tłumacz literatury pięknej, redaktor i publicystka. Magister filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1977 roku nieprzerwanie pracuje w miesięczniku teatralnym „Dialog”, gdzie zajmuje się polską dramaturgią oraz teatrem bałkańskim. W 1998 roku otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepszy przekład w dziedzinie dramaturgii, w 2013 nagrodę za całokształt pracy translatorskiej.

WSTĘP WOLNY!

powrót
© Copyright 2016 Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl